Dezinsecţia aeriană se prelungeşte până pe 22 iunie, din cauza ploilor

Având în vedere că vremea nefavorabilă din ultimele zile nu a permis efectuarea dezinsecţiei aeriene programate, iar pentru săptămâna viitoare se anunţă în continuare ploi, municipalitatea a decis ca termenul dezinsecţiei la nivel aerian să fie prelungit până pe data de 22 iunie. Potrivit datelor primite de la Institutul Naţional de Meteorologie, vor continua să cadă ploi până în jurul datei de 12 iunie.
Pentru ca dezinsecţia împotriva ţânţarilor şi căpuşelor să fie eficientă, este nevoie de 48 de ore de la căderea precipitaţiilor, astfel încât substanţa folosită să fie aplicată pe vegetaţia uscată, după care este nevoie de alte 48 de ore fără precipitaţii pentru ca substanţa să-şi poată face efectul.
În eventualitatea în care nu se anunţă alte ploi, municipalitatea va demara acţiunea de dezinsecţie la nivel aerian în săptămâna care începe la 16 iunie.

Ultima modificare: 05.06.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Târgul tradiţional organizat pentru giurgiuveni, în perioada Rusaliilor